Przejdź do treści

Izraelskie seriale

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Seriale są świetnym sposobem na naukę języka obcego. Prócz zapamiętania słów lub zwrotów, widzowie mogą również poznać kulturę, jak i problemy społeczne danego kraju.
Lubisz uczyć się języków obcych poprzez oglądanie seriali?
Poniżej przedstawiamy listę dostępnych seriali w języku hebrajskim dostępnych na platformach streamingowych.
1. Netflix
a. Fauda

Fabuła serialu opiera się o konflikt palestyńsko-izraelski. Izraelski agent, Doron Kavilio wraca do czynnej służby, jego celem jest przeniknięcie do środowiska Hamasu i dopadnięcie palestyńskiego bojownika. Serial trzyma w napięciu i jest pełny zwrotów akcji. Ukazuje pracę służb specjalnych Mista’arvim (jednostki Sił Obronnych Izraela), i codzienność mieszkańców Palestyny. Bez wątpienia jest to również jedna z najbardziej rozpoznawalnych produkcji kina izraelskiego.
b. Shtisel

Serial przedstawia życie grupy ortodoksyjnych Żydów mieszkających w Jerozolimie. Główny bohater Akiva Shtisel stoi przed wyborem realizacji swoich marzeń a koniecznością sprostania wymogom surowego ojca, który oczekuje od syna znalezienia odpowiedniej żony, założenia rodziny i studiowania Tory. Młody Akiva jednak nie we wszystkim zgadza się z ojcem, a ich pojmowanie świata jest często rozbieżne. Serial obrazuje problemy rodzeństwa Akivy, jak i bliskich osób z jego otoczenia, często niezrozumiałe dla przeciętnego Polaka. Z pewnością warto obejrzeć serial chociażby z uwagi na możliwość poznania realiów życia ortodoksyjnych Żydów.

c. When heros fly
Serial stanowi adaptację książki Amir Gutfreund o tym samym tytule. Czterech byłych izraelskich żołnierzy po latach znów wybiera się na wspólną misję, by odnaleźć dawną znajomą widzianą ostatnio w Kolumbii. Serial ukazuje problemy żołnierzy, wieloletnie traumy spowodowane udziałem w wojnie w Libanie w 2006 r. i próby terapii oraz powrotu do “normalnego życia”.

d. Hashoter hatov
Izraelska komedia, ukazująca historię policjanta Danny Konfino, jego codzienne perypetie i problemy. Jest to pierwszy izraelski sitcom policyjny, który swoją premierę datuje na 2015 r., do tej pory zostały nakręcone 2 sezony serialu.

2. HBO
a. Nasi chłopcy
Fabuła serialu w sposób bezpośredni nawiązuje do wydarzeń z 12 czerwca 2014 roku, kiedy trzej młodzi Izraelczycy – Naftali Frenkel, Gil-Ad Sza’ar i Ejal Jifrach – zostali porwani przez Palestyńczyków. Wielodniowe poszukiwania zaginionych wywołało ogromne poczucie jedności między Izraelczykami, a także w późniejszym czasie doprowadziło do eskalacji konfliktu i ataków na obywateli arabskich, gdy chłopców znaleziono martwych. Trójka żydowskich osadników postanowiła pomścić zamordowanych Izraelczyków. Warto wspomnieć, iż serial wywołał dużo kontrowersji wśród izraelskiej opinii publicznej, podobno sam Binjamin Netanjahu nazwał produkcję antysemicką i wezwał do jej bojkotu.

b. Dolina Łez
Serial opowiada o wojnie Jom Kippur z perspektywy kilkorga młodych ludzi. Dnia 6 października 1973 roku na Środkowym Wschodzie dochodzi do inwazji na Izrael ze strony państw arabskich. Produkcja porusza uniwersalne tematy, takie jak bohaterstwo i poświęcenie, będące motywem czterech niezwykłych i połączonych ze sobą historii. Zdjęcia do serialu zostały nakręcone w miejscach, w których odbywały się działania wojenne.

3. Player
a. Sędzia
Micha Alkoby jest szanowanym i sprawiedliwym sędzią, czeka na niego świetlana przyszłość w izraelskim wymiarze sprawiedliwości. Wszystko zmienia się jednak gdy jego syn popada w poważne kłopoty z prawem, a ojciec ze wszelkich sił próbuje mu pomóc.