Przejdź do treści
Izraelscy artyści

Izraelscy artyści

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

LISTA 10 TOPOWYCH IZRAELSKICH ARTYSTÓW

Uczycie się języka hebrajskiego i szukacie sposobów na zapamiętanie większej ilości słówek, lubicie muzykę mizrachit a może interesujecie się kulturą Izraela i chcecie wiedzieć o niej jeszcze więcej? Jeżeli na chociaż jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco, z pewnością zaciekawi Was ten artykuł. Dzisiaj przedstawiam listę 10 izraelskich artystów, którzy tworzą w języku hebrajskim i cieszą się popularnością w Izraelu i nie tylko.

Eyal Golan
Eyal Golan to jeden z najbardziej rozpoznawanych w Izraelu piosenkarzy tworzący muzykę mizrachit. Swój pierwszy album Lehisha ba’Laila („Szept w nocy”) wydał już w 1995 r. Przez lata zyskał dużą popularność w Izraelu i nie tylko. Eyal jest znany nie tylko ze swojej twórczości muzycznej, ale również z reality show, które prowadzi – Eyal Golan Is Calling You. Jedną z jego nowszych piosenek jest La’asot Itach Shalom („Uczynić z Tobą pokój”).
אייל גולן – לעשות איתך שלום


Adam Omer 
Adam Omer to amerykańsko-izraelski piosenkarz, który w swojej twórczości łączy elementy muzyki mizrachit oraz zachodniego popu. Swoją popularność zyskał m.in. poprzez udział w programie Kokhav Nolad. Cieszył się rozpoznawalnością nawet mimo późniejszego opuszczenia programu i odbył tournée po Izraelu dając ok. 150 występów. W czerwcu 2013 r. jego piosenka „Tel Aviv” z udziałem Arisy była oficjalnym hymnem Tel-Aviv Pride. Co ciekawe, w 2019 r. Adam Omer jako jeden z najpopularniejszych piosenkarzy w kraju, otrzymał propozycję reprezentowania Izraela na konkursie Eurowizji, artysta jednak odrzucił ofertę argumentując, iż wiązałoby się to z koniecznością pracy w Szabat.
Omer Adam feat. Arisa – Tel Aviv עומר אדם עם אריסה – תל אביב

Static i Ben El
Jest to izraelski duet muzyczny składający się z dwóch arsytów – Liraza Russo (Static) i Bena El Tavori. Ich producentem muzycznym jest Yarden Peleg (’Jordi’). Ich współpraca zaczęła się od wydania singla Barbie w 2015 roku i krótko po jego opublikowaniu dostał się na playlistę Galgalatz, jednej z popularniejszych stacji radiowych w kraju. Piosenki, które przyniosły duetowi największą popularność to Silsulim zdobywając nagrodę piosenki roku na liście Reshet Gimmel oraz Tudo bom, która stanowi miks języka hebrajskiego z portugalskim. Utwór stał się tak popularny wśród Brazylijczyków, że artyści zostali zaproszeni do odwiedzenia ambasady i spotkania z ambasadorem Brazylii w Izraelu. Duet współpracował również z artystami zagranicznymi, m.in. Pitbullem tworząc singiel Further Up. W roku 2020 razem z Nasrin Kadri wydali oficjalną piosenkę na Tel-Aviv Pride pt. Habib Alby. Panowie stali się również inicjatorami akcji charytatywnej, tworząc singiel Katan Aleinu, mającym na celu wsparcie szpitali podczas walki z pandemią COVID-19.
Static and Ben El – Tudo Bom (Prod. by Jordi) | סטטיק ובן אל תבורי – טודו בום (Prod. by Jordi)

Eden Ben Zaken 
Jest to izraelska piosenkarka, która swoją popularność zyskała m.in. dzięki udziałowi w pierwszej edycji X Factor Israel. Jej pierwszy album Malkat Hashoshanim („Królowa róż”) otrzymał złoty certyfikat po sprzedaży w nakładzie ponad 15 000 egzemplarzy a sama Eden otrzymała tytuł Kobiety roku od Galgalatz. Warto dodać, iż Eden Ben Zaken ma polskie korzenie, jej rodzice są zarówno pochodzenia aszkenazyjskiego, jak i sefardyjskiego. Artystka w swojej twórczości łączy muzykę mizrachit, pop oraz R&B. Jedynym z popularniejszych jej utworów jest Chajim szeli („Moje życie”). Piosenka opowiada o jej miłości do męża, a sam teledysk powstał z materiałów nagranych podczas ich ślubu i wesela.
עדן בן זקן – חיים שלי

Noa Kirel
Noa Kirel to izraelska piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. Swój pierwszy singiel wydała w roku 2015 mając zaledwie 14 lat. Od 2018 r. zaczęła występować w serialu telewizyjnym Kfula. W tym roku artystka stworzyła również swoją kolekcję ubrań wraz z firmą Terminal X. Jednym z jej popularniejszych singli jest Pouch, w dosłownym tłumaczeniu sakiewka, pojęcie odnosi się również do torebek tzw. nerek.
נועה קירל – פאוץ’ – Pouch (Prod. By Jordi) | Noa Kirel

Moshe Peretz
Moshe Peretz zaczął swoją karierę muzyczną już w wieku 13 lat śpiewając w synagodze w rodzinnym mieście w Tyberiadzie. Swój pierwszy album wydał w 2005 r. po zwolnieniu ze służby wojskowej. Moshe Peretz brał również udział w izraelskiej edycji Dancing with the Stars oraz w 2013 r. zaczął pełnić funkcję sędziego w programie X Factor Israel. Jedną z popularniejszych piosenek Moshe jest Karamela, stanowiąca połączenie języka hebrajskiego i hiszpańskiego.
משה פרץ – קרמלה

Stephan Legar
Stephan Legar jest piosenkarzem śpiewającym hip-hop. Jego rodzice byli dyplomatami pracującymi w ambasadzie Nigerii w Izraelu. Leger postanowił zostać w Izraelu i uczyć się języka hebrajskiego. Po uzyskaniu izraelskiego obywatelstwa służył w Izraelskich Siłach Obronnych. Artysta biegle posługuje się i tworzy, nie tylko językiem hebrajskim ale i języku francuskim oraz angielskim.
Stephane Legar – Comme Ci Comme ça (Music Video) | סטפן לגר – קומסי קומסה


Eden Hason
Izraelski piosenkarz i producent muzyki mizrachit. W roku 2018 wydał swoją pierwszą piosenkę Shemishehu Yaatzor Oti („Niech ktoś mnie powstrzyma”), która odniosła wielki sukces pojawiając się m.in. na playliście Galgalatz. Rok później ukazał się jego pierwszy album o tym samym tytule.
עדן חסון – שמישהו יעצור אותי | Eden Hason – Shemishehu Yaatzor Oti


Anna Zak
Izraelska piosenkarka, modelka i influencerka, choć urodziła się w Rosji jej rodzina w 2010 r. zdecydowała się wyemigrować do Izraela i właśnie tam Anna zyskała ogromną popularność. Obecnie jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych izraelskich osobowości w internecie, ma ponad 4 miliony obserwatorów na TikToku oraz ponad milion obserwatorów na Instagramie. Karierę rozpoczęła już w 2014 roku w reality show The Boys And The Girls. Jednym z popularniejszych jej singli jest Block.
אנה זק – בלוק | Anna Zak – Block (Prod. By Jordi)

Nasrin Kadri
Nasrin Kadri jest piosenkarką śpiewającą muzykę mizrachit, zarówno w języku hebrajskim, jak i arabskim. Artystka pochodzi z arabskiej rodziny. Swoją karierę rozpoczęła w 2011 r. po udziale w programie Eyal Golan is Calling You, a jej pierwszy album został wydany trzy lata później. Piosenkarka w 2018 r. dokonała konwersji z islamu na judaizm. W swojej twórczości stara się być ponad podziałami m.in. współpracuje z wieloma izraelskimi piosenkarzami i producentami. Artystka również aktywnie wspiera społeczność LGBT+. W 2020 r. wydała wraz z duetem Static and Ben El piosenkę Habib Alby promującą Tel Aviv Pride Week. Jednym z popularniejszych jej singli jest Albi Maac, którego teledysk stanowi tłumaczenie tekstu piosenki z języka hebrajskiego na język migowy.
נסרין קדרי – אלבי מעאק (קליפ רשמי) Nasrin Kadri

Którego z artystów lubicie najbardziej słuchać ? A może znacie jeszcze jakiś innych wykonawców?