Przejdź do treści

Filmy Izraelskie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

10 FILMÓW IZRAELSKICH, KTÓRE MUSISZ OBEJRZEĆ

  1. Dezinformacja

Czym jest antysemityzm dzisiaj? Yoav Shamir podróżuje po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie. Dokonuje błyskotliwego i zabawnego podsumowania niezliczonych głosów w debacie. Pojawiają się różnice zdań, ale jest jeden pewnik – tylko poprzez zrozumienie reakcji Żydów na antysemityzm możemy pojąć, jak współcześni Izraelczycy, reagują na otaczający ich świat. Dokument został wyróżniony m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

  1. Duże złe wilki

Historia opowiada o nauczycielu podejrzanym o wykorzystanie i zabójstwo kilku dziewczynek. O jego winie przekonany jest zarówno jeden z policjantów, jak i ojciec ostatniej ofiary. Obaj mniej więcej w tym samym czasie postanawiają sami wymierzyć sprawiedliwość. To mocne, w wielu momentach brutalne kino, traktujące o trudnych, wręcz odpychających tematach. Film trzyma w napięciu, jest pełny zwrotów akcji, a także… śmieszy. Quentin Tarantino nazwał Duże złe wilki najlepszym filmem 2013 roku.

  1. Fokstrot

Michael i Dafna Friedmann, zamożne małżeństwo z Tel-Awiwu muszą zmierzyć się z faktem, że ich syn Jonathan zmarł podczas pełnienia służby wojskowej. Film pomyłek ukazujący realia odbywania obowiązkowej służby wojskowej oraz działania Izraelskich Sił Obronnych.

  1. Gaga

Historia izraelskiego choreografa Ohada Naharina, który stworzył własny język tańca – GaGa. Film pokazuje życie prywatne choreografa, próby zespołu, jak i zajęcia, w którym odkrywamy związek ciała z emocjami oraz próbę ich przedstawienia poprzez taniec. „Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia” – Ohad Naharin.

  1. Pociąg życia

Fabuła filnu jest osadzona w czasie II wojny światowej. Mieszkańcy żydowskiej wioski w Europie Wschodniej postanawiają wynająć pociąg i zorganizować udawaną deportację, by przechytrzyć hitlerowców, uniknąć obozu i dostać się do Palestyny.

  1. Przedszkolanka

Nira od 15 lat jest nauczycielką w przedszkolu, lubi swoją pracę, ale do tej pory podchodzi do niej bez emocji do momentu gdy odkrywa u swojego podopiecznego talent do pisania wierszy. Za wszelką cenę próbuje rozwinąć umiejętności chłopca, mimo sprzeciwu rodziców. Film doczekał się amerykańskiego remake’u z udziałem Maggie Gyllenhaal.

  1. Przyjeżdża orkiestra

Egipska orkiestra policyjna przyjeżdża do Izraela aby zagrać na otwarciu Centrum Sztuki Arabskiej. Kiedy nikt nie odbiera muzyków z lotniska, zaczynają oni szukać celu podróży na własną rękę i trafiają do małego izraelskiego miasteczka na pustyni. Komediodramat zdobył wiele nagród m.in. na festiwalu w Cannes.

  1. Przypis

Eliezer i Uriel Shkolnik to ojciec i syn. Jednak prócz rodzinnych powiązań łączy ich jeszcze jedna rzecz. Są rywalizującymi profesorami na Talmudycznej Uczelni. Obaj panowie bardzo się różnią, zarówno, jeśli chodzi o osobowość, jak i podejście do pracy naukowej. Jednak kiedy dowiadują się że Eliezer zostanie uhonorowany za swoją pracę, ich skomplikowany związek wkracza na nową ścieżkę. Twórcy otrzymali nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes oraz nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

  1. Walc z Baszirem

Bohater filmu próbuje przypomnieć sobie traumatyczne przeżycia związane z wojną w Libanie w 1982 roku. O swoich wspomnieniach opowiada staremu znajomemu spotkanemu w barze. Film zdobył wiele wyróżnień, jak choćby Złoty Glob i nominację do Oscara. Reżyser oparł historię na własnych doświadczeniach i przeżyciach z izraelskiej armii. Film ukazuje problemy żołnierzy, dla których wojna stanowiła nieodwracalną traumę i konieczność niezliczonych wizyt u psychologów. To bardzo osobisty, przejmujący film, który zyskał wielu sympatyków, przez niektórych uznawany za najlepszy film izraelski.

  1. Vivane chce się rozwieść

Mąż głównej bohaterki, z którym kobieta jest od lat w separacji, nie chce dać jej listu rozwodowego (get- גט) i uporczywie nie zjawia się w sądzie. Zbliża się ostateczna rozprawa. Kamera właściwie nie wychodzi poza salę sądu rabinicznego, ale film wciąga i wywołuje mnóstwo emocji. Oprócz tego, że produkcja w świetny sposób pokazuje rolę kobiety w izraelskim społeczeństwie i jest pewnym komentarzem dotyczącym sytuacji społecznej, przede wszystkim robi wrażenie. Film jest trzecim z trylogii skupiającym się na małżeństwie Vivane Amsalem zaraz po Zabrać żonę i Shiva.